Tu Świnoujście

Środa z historią Szczecina

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoŚroda z historią Szczecina: Powojenne wyposażenia i wystroje kościołów Szczecina.

W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zapraszamy na prelekcję Macieja Słomińskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Oddziału Terenowego w Szczecinie, zatytułowaną „O narodzinach i zmierzchu współczesnej sztuki sakralnej.

Powojenne wyposażenia i wystroje kościołów Szczecina”, która zostanie wygłoszona w środę, 20 września 2017 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

8.Katedra-witraz muzeumKatolicy obejmując w powojennym Szczecinie zniszczone i puste kościoły ewangelickie, stanęli przed koniecznością ich nowego wyposażenia. Początkowo nawiązywano do sztuki dekoracyjnej lat 30. XX w. (kościół św. Rodziny z ołtarzem proj. S. Raciborskiego, 1954) lub do historyzmu XIX w. (obrazy z kościoła św. Wojciecha, malowane w latach 1950 i 1956 przez T. Zamiara oraz K. Kościańskiego; polichromia W. Drapiewskiego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa; ołtarz z kościoła św. Jana Chrzciciela, malowany przez L. i A. Torwirtów).

W latach 60. i w pierwszej połowie lat 70. XX w. dzięki mecenatowi zakonów i współpracy znanych artystów do świątyń szeroko wkracza sztuka nowoczesna: ołtarz w kościele św. Jana Ewangelisty (projekt: J. Piasecki, rzeźbiarz: J. Murlewski, 1964), wystrój kościoła św. Andrzeja Boboli (projekt: Z. Łoskot, 1969–1970), nowe polichromie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1973, witraże projektu W. Ostrzołka w katedrze św. Jakuba, instalowane w 1975 i w latach następnych, oraz w kościele św. Józefa po 1974 roku.

naglowek-wnetrza-kosciolow-mns muzeum

Obecnie to wartościowe artystycznie wyposażenie jest usuwane i zastępowane wytworami masowej produkcji dewocyjnej.

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version