Site icon Tu Świnoujście

Zmiana nazwiska dziecka

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Zmiana nazwiska dziecka – czy zgoda ojca jest potrzebna. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Dziecko po narodzinach należy zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Młody człowiek otrzymuje – wybrane przez rodziców imię bądź imiona – i oczywiście nazwisko. To jakie potomek nosił będzie nazwisko zależy od tego jaki jest stan formalny związku jego rodziców.

W przypadku gdy rodzice są małżeństwem i żona – matka – przyjęła nazwisko ojca/męża, sprawa jest prosta dziecko otrzymuje nazwisko tożsame z nazwiskiem rodziców. Można powiedzieć, że taka sytuacja jest modelowym przykładem, w którym wszyscy członkowie jednej familii mają to samo nazwisko, ale przecież może być też tak, że żona wychodząc za mąż zostanie przy swoim nazwisku bądź zdecyduje się na nazwisko dwuczłonowe.

Wtedy kluczowe znaczenie ma treść złożonego przez nupturientów oświadczenia, w którym określili jakie nazwisko będzie nosiło ich wspólne dziecko.

Jeżeli jednak dziecko nosi nazwisko biologicznego ojca i młody człowiek chciałby nosić nazwisko matki to możliwość dokonania zmiany nazwiska przewiduje art. 8 ust. 2 ustawy o zmianie nazwiska i imienia czyli tzw. administracyjny tryb zmiany personaliów.

Przywołany przepis traktuje, że zmiana nazwiska lub nazwiska rodowego jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które pochodzą od tych samych rodziców, pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma o pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje.

Oczywiście, gdy zmiana nazwiska dotyczy młodzieńca, który ukończył już 13 rok życia wtedy dla jej skuteczności wymagana będzie także jego zgoda.

W tym miejscu uważamy za zasadne, przytoczenie pokrótce stanu faktycznego, który stał się przyczynkiem do zredagowania niniejszego artykułu. Zwróciła się do nas matka syna, który nosi nazwisko biologicznego ojca, z pytaniem czy jej dziecko mogłoby posługiwać się jej nazwiskiem.

Chłopcu nie podoba się jego nazwisko z uwagi na fakt, że często stanowi ono powód do wyśmiewania przez rówieśników, jednakże jego ojciec nie wyraża zgody na zmianę personaliów. Nadmienić także należy, że ojciec nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, a fakt, że wykazuje niewielkie zainteresowanie swoim potomkiem dla odpowiedzi na to zagadnienie pozostaje bez znaczenia.

W sytuacji gdy żadne z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej do zmiany nazwiska wymagane jest ich współdziałanie. Kierownik urzędu stanu cywilnego nie dokona zmiany w sytuacji gdy z takim wnioskiem zgłosi się tylko matka, a ojciec nie wyrazi zgody.

Z uwagi na to, że zmiana nazwiska to czynność przekraczająca zwykły zarząd żadne z rodziców nie może takiej zmiany dokonać w pojedynkę, chyba że drugi nie miałby władzy rodzicielskiej bądź byłaby ona ograniczona.

W przykładzie opisanym powyżej matka powinna zwrócić się z wnioskiem do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd – tj. zmianę nazwiska dziecka.

Wydane przez sąd orzeczenie zastępuje zgodę ojca. Dopiero z takim orzeczeniem można zgłosić się do urzędu z wnioskiem o zmianę nazwiska. Warto wspomnieć, że kierownik USC wydaje zgodę w formie decyzji, która ma charakter uznaniowy i zależy od przyczyn będących podstawą wniosku.

W razie pytań w tym zakresie oraz wątpliwości w innych sprawach natury prawnej zapraszamy serdecznie do zadawania pytań, komentowania wpisów zamieszczanych zarówno na portalu tuswinoujscie.pl, jak i na Facebooku.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 

 

 

Exit mobile version