Site icon Tu Świnoujście

Wakacje po polsku w 10 punktach

Wakacje po polsku w 10 punktach – gdzie pojedziemy, ile wydamy i co planujemy?

W 2017 roku aż 84% Polaków planuje wyjazd wakacyjny, z czego ponad połowa ma w planach zagraniczne wycieczki. Kulminacyjnym momentem wakacyjnego sezonu będzie sierpień – to właśnie wtedy w podróż wybierze się 36% badanych. Jak Polacy planują tegoroczny wypoczynek, kiedy zaczynają przygotowania do wakacji, ile wydadzą, czym podróżują i gdzie wyjadą? HRS zapytał Polaków o ich plany urlopowe.

Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć o tegorocznych wakacjach Polaków.

Punkt 1: Podróżujemy chętniej własnym samochodem

Aż 45% ankietowanych w tym roku wybierze się na wakacje własnym samochodem. Osoby decydujące się na podróż autem doceniają komfort i wygodę samodzielnego przemieszczania się. Chociaż 40% podróżujących Polaków – szczególnie tych, którzy planują zagraniczne wojaże – wybiera jako środek transportu samolot, na miejscu decydują się na wynajem auta (35%). Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu na własną rękę można zwiedzić okolicę i podróżować po kraju. Prawie połowa ankietowanych deklaruje, że zdecyduje się na wynajem auta na okres od 1 do 4 dni, zaś pozostali wypożyczają samochód nawet na dłużej.

Punkt 2: Rezerwujemy przez internet z 3-miesięcznym wyprzedzeniem

Wcześniejszy wybór miejsca wakacyjnego pobytu oraz zakwaterowania wiąże się z większą różnorodnością ofert i relatywnie niższą ceną. Polacy przygotowują się zatem do urlopu odpowiednio wcześnie. 24% rezerwuje nocleg 3 miesiące przed planowanym urlopem, 35% robi to od 1 do 3 miesięcy wcześniej. Co ciekawe, aż 7 na 10 Polaków dokonuje rezerwacji przez portale rezerwacji online, zaś 5% odwiedza w tym celu strony hotelu. Z ofert biur podróży korzysta jedynie 13% badanych, a rezerwację telefoniczną wybiera około 6% osób.

Punkt 3: Zwiedzamy zabytki, spacerujemy i uprawiamy sport

Około 24% Polaków w trakcie wakacji chce zwiedzać zabytki i okoliczne miejscowości, a 26% ma zamiar wybrać się podczas wakacji na piesze wycieczki i spacery. Co ciekawe, aż 29% wszystkich ankietowanych ma zamiar podczas tegorocznych wakacji uprawiać sporty.

Punkt 4: Nocujemy najchętniej w hotelach

W kwestii wyboru noclegu Polacy pozostają tradycjonalistami i aż 46% osób stawia na nocleg w hotelach. Prawie co czwarta osoba wynajmie mieszkanie lub apartament, a jedynie 14% zatrzyma się w pensjonatach. Coraz mniej chętnych decyduje się na nocleg w hostelu lub pod namiotem.

Punkt 5: Wakacje to czas na kulturę – wygrywają kina

Osoby spędzające wakacje w domu wolny czas poświęcą na nadrobienie zaległości filmowych i teatralnych. Aż 85% ankietowanych planuje wyjście do kina, 38% do teatru, a 15% do muzeum.

Punkt 6: Cena noclegu nie jest najważniejsza, doceniamy dogodną lokalizację

Dla Polaków przy wyborze noclegu większe znaczenie mają dogodna lokalizacja (57%), pozytywna ocena w sieci (24%) oraz dodatkowe udogodnienia tj. basen, spa czy siłownia (19%). Niska cena pobytu zachęca i staje się najważniejsza jedynie dla 13%.

Punkt 7: 1000, 3000 a nawet 5000 złotych na osobę – tyle wydamy na wakacje

Na wakacje jesteśmy skłonni z roku na rok wydawać coraz więcej. Ponad 57% badanych w tym roku na wakacje planuje przeznaczyć od 1000 do 3000 złotych na osobę. 12% ankietowanych deklaruje, że na wakacje wyda z pewnością więcej niż 5000 złotych.

Punkt 8: Do 50 złotych – tyle planujemy wydać na posiłek dla jednej osoby

W skład urlopowego budżetu wchodzą również posiłki, a te badani najczęściej będą spożywać w hotelach. Dla 30% ankietowanych będą to tylko śniadania, natomiast 21% zdecyduje się na opcję all inclusive. Co ciekawe, podobna liczba osób (29%) całkowicie zrezygnuje z wyżywienia w miejscu noclegowym. Według deklaracji aż 55% badanych przyznaje, że w trakcie urlopu jednorazowo na posiłki na mieście wydaje od 20 do 50 zł na jedną osobę.

Punkt 9: Trójmiasto, Kołobrzeg i Zakopane – tu najchętniej wypoczywamy w Polsce

Około 34% Polaków spędzi tegoroczne wakacje w Polsce. Najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnych wypraw będą Trójmiasto, Kołobrzeg i Zakopane. Poza wyjazdem w góry lub nad Bałtyk niektórzy wybiorą się również do mniejszych miejscowości w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim, a szczególnie śląskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Punkt 10: Hiszpania, Portugalia, a nawet… USA – tu najchętniej pojedziemy na zagraniczny urlop

Aż 55% Polaków planuje spędzić wakacje za granicą. Najmodniejszym i najczęściej wybieranym w tym roku kierunkiem jest Hiszpania i Portugalia (33%). Na kolejnym miejscu znalazły się Włochy i Chorwacja, gdzie pojedzie 21% Polaków. Później jest Grecja, gdzie pojedzie 18% osób. Co ciekawe, sporo ankietowanych planuje wyjazd do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Dominikany.

Więcej informacji o planach wakacyjnych Polaków znajdziesz w infografice, która powstała na podstawie ankiety przeprowadzonej przez HRS.

Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/infografika-wakacje-2017.html

Patrycja Rogacz PR Manager

 

 

 

Exit mobile version