Site icon Tu Świnoujście

Podwyższenie lub obniżenie alimentów

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Podwyższenie lub obniżenie alimentów – kiedy najlepiej wystąpić do sądu? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Z alimentami mamy do czynienia właściwie na każdym kroku. Jeśli dziecko pozostaje przy jednym z rodziców, zazwyczaj ten drugi decyduje się na wystąpienie o alimenty, które częściowo pokryją koszty utrzymania wspólnego potomka.

Jeśli pewna kwota została już zasądzona przez sąd to co do zasady sprawa chociażby tymczasowo jest uregulowana. Dlaczego tymczasowo? Dlatego, że w każdej chwili może okazać się, że zobowiązany wystąpi o obniżenie alimentów lub uprawniony będzie domagał się jednak otrzymywania wyższej kwoty i wystąpi o ich zwiększenie.

Żeby wystąpić o podwyższenie, jak i obniżenie alimentów niezbędna jest jednak zmiana okoliczności uzasadniających ich przyznanie i właśnie to w pierwszej kolejności i przede wszystkim będzie badał sąd.

Ten, kto chce uzyskać wyższe świadczenie dla dziecka z pewnością pamięta, że przy ustaleniu kwoty alimentów podstawę stanowi wykazanie usprawiedliwionych potrzeb uprawionego. W tym celu niezbędne jest przedstawienie miesięcznych kosztów utrzymania dziecka, jak i rodzica, po to aby następnie ustalić udział drugiej strony w ponoszonych wydatkach.

Oczywiście nie tylko potrzeby uprawionego będą wyznaczały ramy przyznanego świadczenia – sąd weźmie pod uwagę również zarobkowe możliwości przeciwnika, tak aby był on w stanie faktycznie partycypować w udokumentowanych kosztach.

Jeśli jednak od czasu zasądzenia alimentów w określonej wysokości sytuacja uzasadniająca ich przyznanie uległa zmianie w ten sposób, że wydatki ponoszone na dziecko są wyższe, sytuacja życiowa jednego z rodziców uległa pogorszeniu lub poprawie pod kątem finansowym to można wystąpić do sądu z powództwem o podwyższenie alimentów.

Właściwość sądu pozostaje bez zmian – pozew należy złożyć do tego sądu, w okręgu którego pozwany lub uprawniony ma miejsce zamieszkania. W przypadku, gdy dziecko jest jeszcze małoletnie to z powództwem w jego imieniu również występuje rodzic jako przedstawiciel ustawowy.

W pozwie o podwyższenie alimentów dobrze jest również zawrzeć wniosek o udzielenie zabezpieczenia we wskazanej kwocie na czas trwania procesu, aby do momentu rozstrzygnięcia sprawy (która może ciągnąć się dość długo) zapewnić sobie środki finansowe w wyższej wysokości. Warto również pamiętać, że powyższy pozew jest wolny od opłaty sądowej.

Osoba, która znajduje się po drugiej stronie tj. zobowiązany może z kolei wystąpić do sądu z powództwem o obniżenie zasądzonych alimentów. Takie żądanie będzie uzasadnione jeśli od ostatniego wyroku okoliczności uzasadniające przyznanie renty alimentacyjnej w określonej wysokości zmieniły się i zobowiązany nie jest już w stanie miesięcznie przekazywać świadczenia w takiej wysokości.

Jako przykład zmiany okoliczności można wskazać m.in. ograniczenie możliwości zarobkowych ojca dziecka lub znaczną poprawę sytuacji materialnej osoby uprawnionej. Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego, a ponadto w tym przypadku uiścić opłatę sądową w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu nie mniej jednak niż 30 zł.

W jednej i drugiej sytuacji należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa uzasadnienie swojego żądania w kontekście zmiany okoliczności od wydania ostatniego wyroku.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że niecelowe jest złożenie pozwu, w którym przedstawiciel ustawowy uprawnionego będzie żądał alimentów w kwocie wyższej od tej już przyznanej kierując się wyłącznie chciwością, gdy nie wydarzyło się nic co mogłoby legitymizować jego żądanie.

Takie roszczenie będzie zasadne tylko wtedy, gdy powód wykaże w jaki sposób zmieniły się potrzeby uprawnionego w porównaniu do tych, na podstawie których sąd ustalił aktualną kwotę. Jeśli okaże się, że powód nie jest w stanie wykazać na czym polega zmiana okoliczności to wystąpienie z tego typu powództwem nie przyniesie pożądanego rezultatu.

Z powództwem o obniżenie, jak i o podwyższenie alimentów można wystąpić w każdym czasie – przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych ograniczeń czasowych. Ponadto tego typu powództwa można kierować do sądu wielokrotnie mając na uwadze jedynie wskazaną powyżej zmianę okoliczności uzasadniającą wystąpienie z żądaniem.

Żądanie obniżenia, jak i podwyższenia alimentów oparte jest co do zasady na podobnym schemacie jak sam pozew o alimenty. Sprawa tego rodzaju jest dość czasochłonna i wymaga zaangażowania zarówno ze strony klienta, jak i reprezentującego go pełnomocnika. Jeśli jednak wystąpią okoliczności, które w ocenie uprawnionego uzasadniają takie działanie to oczywiście warto dążyć do osiągnięcia wybranego celu.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version