MIEJSCA LITERATURY – cykl spotkań autorskich z renomowanymi pisarzami i pisarkami w ramach Festiwalu Fama w Świnoujściu.
Projekt jest realizowany od 2010 roku. Poświęcony jest różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu są STREFY WRZENIA. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: miejsca, przyczyny i skutki konfliktów; doświadczenia wojenne; pogranicza; podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykluczenie, ucieczka; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.
Za nami już pierwsze spotkania. Bohaterkami pierwszego z nich była reporterka Magdalena Kicińska oraz, symbolicznie – tytułowa bohaterka jej książki „Pani Stefa”, Stefania Wilczyńska, bliska współpracowniczka Korczaka, z którym prowadziła Dom Sierot dla dzieci żydowskich, będąc jego faktyczną kierowniczką. Kolejnym gościem był Piotr Nestorowicz – absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, autor esejów, reportaży i powieści. W 2015 roku za książkę „Cudowna” otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz nominację do Nagrody Nike.
Przed nami kolejne spotkania. W niedzielę, 20 sierpnia o godzinie 18.00, na sofie
w Galerii Miejsce sztuki 44 zasiądzie Grzegorz Uzdański – poeta, prozaik oraz wokalista. Uzdański jest też autorem popularnego bloga „Nowe wiersze sławnych poetów”. Spotaknie poprowadzi Moniak Stopczyk.
Ostatnim z gości, w poniedziałek, 21 sierpnia o godzinie 17.30, będzie uznana pisarka – Inga Iwasiów, pomysłodawczyni Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Moderatorem spotkania będzie, również uznany pisarz – Artur Daniel Liskowacki.
Dopełnieniem literackiej części Famy będzie projekt Klubu Literackiego „Na wyspie” – „Listy do Ani” poświęcony życiu i twórczości Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej. Finał projektu, w środę, 23 sierpnia 2017, w Mobilnym Instytucie Kultury na placu Wolności.
____________
MIEJSCA LITERATURY, STREFY WRZENIA
GRZEGORZ UZDAŃSKI – spotkanie autorskie WYCIECZKA NA KUJAWY
moderatorka: Monika Stopczyk
20.08.2017 godz.18:00
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
Grzegorz Uzdański (rocznik 1979) – śpiewa w zespole Przepraszam. Uczy w XX. Społecznym Gimnazjum na Raszyńskiej w Warszawie. Pisze doktorat o wczesnym Heideggerze w Instytucie Filozofii UW. Należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Publikował wiersze w ,,Lampie” i ,,Kresach”, wystąpił gościnnie na płycie ,,Chopin Shuffle” zespołu Levity. Mieszka w Warszawie. Prowadzi popularny funpage „Nowe wiersze sławnych poetów” na portalu Facebook.
MIEJSCA LITERATURY, STREFY WRZENIA
INGA IWASIÓW – spotkanie autorskie SZCZECIN. MIASTO ODZYSKANE
moderator: Artur Daniel Liskowacki
21.08.2017 godz. 17:30
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
Prof. dr hab INGA IWASIÓW | Krytyczka literacka, prozaiczka, historyczka i teoretyczka literatury, poetka. Od 1999 roku do momentu zamknięcia pisma w 2012 roku redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Od 2000 roku profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie kieruje Zakładem Literatury XX Wieku w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa.
Członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN od 2007. Członkini SPP oraz PEN Clubu. Profesura tytularna w 2007. Jurorka Nagrody Literackiej „Nike” (2009-2013) oraz Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego.
Autorka pionierskiej „próby feministycznej”: „Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego”(Szczecin 1994) i rozprawy o prozie Leopolda Tyrmanda „Opowieść i milczenie” (Szczecin 2000).
Wydała między innymi: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2004, wyd. II 2008), „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania” (2004); „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); ), „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (2013); zbiory wierszy „Miłość” (2000) i „39/41” (2004); opowiadania „Smaki i dotyki” (2006) oraz powieści ” Bambino” (2008), „Ku słońcu” (2010), „Na krótko” (2012) , „Blogotony” (2013), „Umarł mi. Notatnik żałoby” (2013); „W powietrzu” (2014) oraz „Pięćdziesiątka” (2015)
Spotkanie poprowadzi Artur Daniel Liskowacki.
Daniel Źródlewski
Rzecznik Prasowy FAMA 2017