Festiwal FAMA 2017. Fama wrze!
Fama to jeden z najstarszych i największych festiwali artystycznych w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz 47. Nie ma chyba dziś w kraju uznanego twórcy, który nie miałby w swojej biografii famowskiego epizodu.
Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy kariery właśnie zaczynają. Do Świnoujścia na dwa sierpniowe tygodnie zjedzie 300 młodych – zdolnych, którzy zaprezentują się w blisko 100 wydarzeniach każdej dziedziny sztuki.
Fama to muzyka, film, teatr, impro, performance, happening, stand-up, taniec, sztuki wizualne oraz literatura. Co ważne – na Famie nie ma biletów, na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Tegoroczna edycja odbędzie się od 14 do 27 sierpnia.
47. Festiwal Fama toczyć się będzie wokół wrzątku. Temu hasłu podporządkowana będzie tematyka głównej festiwalowej wystawy – „War”, warsztaty oraz ekspozycja sekcji fotograficznej – „Wrzenie barw”, a także projekt „Miejsca literatury – Strefy wrzenia”.
Przekornie i przewrotnie, w identyfikacji wizualnej przygotowanej przez Kaję i Piotra Depta-Kleśta głównym motywem graficznym jest „skok do zimnej wody” – z miejsca przychodzi na myśl orzeźwienie. I tak też będzie. Przecież młodzi twórcy to przede wszystkim artystyczna i orzeźwiająca świeżość. Brnąc dalej w skojarzenia, można dodać, że dla wielu debiutujących twórców udział w Famie to jednocześnie skok na głęboką wodę.
Znakomicie zapowiada się muzyczna część tegorocznej Famy! Z ponad setki zgłoszeń do udziału
w Festiwalu zakwalifikowano kilkudziesięciu solistów oraz zespoły. To reprezentacyjna próba tego, co dzieje się na współczesnych scenach – nowe, często eksperymentalne brzmienia, oraz kreatywne przemieszanie stylów i gatunków. Przede wszystkim to jednak unikalne talenty.
Na Famie zobaczymy i usłyszymy między innymi Łukasza z Bałut, Odette Dąbrowską, Katarzynę Łopatę, Monikę Kowalczyk, Siostry Łotry, Hash Cookie, Lilac, Strażaków, Runforrest, Smoking Barrelz, The Plantators, Jabłonkę, Radioslam, Hot Tamales, Andre & The Giants, Francis Tuan, Confetti oraz Smutne Piosenki.
Ciekawie zapowiadają się koncerty gości z Węgier – Gustave Tiger. Nie zabraknie znanych z poprzednich edycji Famy – Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Shapeles, Szymonmówi oraz Swiernalisa.
Artyści, którzy zostali zakwalifikowani do sekcji wokalnej – pracującej pod kierunkiem Anny Serafińskiej oraz Marka Pędziwiatra – zaprezentują się w premierowym koncercie „2017. Stop. Agnieszka Osiecka. Stop”. Spośród pozostałych muzyków uczestniczących w Festiwalu, Jerzy Jan Połoński wybierze tych, którzy zaśpiewają piosenki Mistrza Wojciecha Młynarskiego.
Za muzyczną stronę koncertu „Jeszcze w zielone gramy” odpowiedzialny jest znakomity muzyk jazzowy – Szymon Wójciński. Koncert finałowy w Amfiteatrze im. Marka Grechuty wyreżyseruje aktor, związany ze szczecińskim Teatrem Współczesnym, szefujący także Teatrowi Piwnica przy Krypcie – Paweł Niczewski.
W widowisku „2050. Świat według Davida” zobaczymy najlepszych uczestników 47. wydania Famy. Zwieńczeniem koncertu będzie ogłoszenie werdyktu jury – pula nagród wynosi ponad 30 000 złotych.
Tegoroczna odsłona projektu „Miejsca literatury” odbędzie się pod hasłem „Strefy wrzenia”. Pierwszym gościem literackich spotkań będzie Łukasz Orbitowski – laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Gdynia. Spotkamy się także z reporterką Magdaleną Kicińską oraz tytułową bohaterką jej książki „Pani Stefa”, Stefanią Wilczyńską, bliską współpracowniczką Korczaka, z którym prowadziła Dom Sierot dla dzieci żydowskich, będąc jego faktyczną kierowniczką.
Kolejnym gościem będzie Piotr Nestorowicz – absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, autor esejów, reportaży i powieści. W 2015 roku za książkę „Cudowna” otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz nominację do Nagrody Nike. Na sofie w Galerii Miejsce sztuki 44 zasiądzie także Grzegorz Uzdański – poeta, prozaik oraz wokalista.
Uzdański jest też autorem popularnego bloga „Nowe wiersze sławnych poetów”. Ostatnim z gości będzie uznana pisarka – Inga Iwasiów, pomysłodawczyni Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Dopełnieniem literackiej części Famy będzie projekt Klubu Literackiego „Na wyspie” – „Listy do Ani” poświęcony życiu i twórczości Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej.
Jak co roku, ważne miejsce w programie Festiwalu zajmie teatr oraz jego pochodne – z tak pozornie odległymi formami jak stand-up oraz impro. Wśród reprezentantów tych ostatnich gatunków między innymi: Paulina Potocka, Grupa Teatru Improwizowanego Impro z Krypty, David Mbeda Ndege oraz formacje Hulaj i Improkracja.
Tradycyjne formy sztuki scenicznej zaprezentują w swoich monodramach – Wioleta Komar, Magdalena Bochan-Jachimek oraz Monika Nowogrodzka. Pojawi się także taneczny Living Space Theatre oraz szalone działania Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej. Pokaz kilkudniowej pracy warsztatowej zaprezentuje wrocławski Psychoteatr.
Po raz pierwszy na Famie pojawi się Mobilny Instytut Kultury Stowarzyszenia Miastoholizm. W czarnym kontenerze, który stanie na placu Wolności, odbywać się będą koncerty, wystawy, warsztaty oraz animacje. W kontenerze działać też będzie famowska Telewizja Festiwalowa, a w niej – na żywo oraz na antenie – rozmowy z wyjątkowymi mieszkańcami Świnoujścia.
Jak co roku, obok samej wartości artystycznej, ważne są festiwalowe przestrzenie. Festiwal toczyć się będzie w miejscach dlań oczywistych – w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, Muszli Koncertowej przy Promenadzie, Miejskim Domu Kultury, Galerii ms44 czy Jazz Clubie Central’a – SCENA.
Część famowskich zdarzeń odbywać się będzie w klimatycznej hali w Basenie Północnym, gościnnych i zaprzyjaźnionych knajpkach: Hamaki oraz El Papa – Cafe Hemingway.
Artyści zaprezentują się także na Zielonym Rynku pod Zegarem, na placu Wolności, plaży oraz filiach MDK w Przytorze i na Warszowie. Po raz pierwszy Festiwal zagości do nowo otwartego Browaru „Miedziowy44” w Hotelu Interferie Medical&Spa.
Program Famy, na bieżąco aktualizowany, dostępny jest pod adresem: www.fama.org.pl/program. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na facebooku: www.facebook.com/fama.festiwal.
Organizatorzy: Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art oraz Miasto Świnoujście.
Współorganizator: Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
Partnerzy: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Akademia Sztuki w Szczecinie – Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie, Galeria Miejsce sztuki 44, Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz, Jazz Club Centrala – SCENA, Uzdrowisko Świnoujście, Rok Kultury Węgierskiej, Drukarnia Attyla, Służba więzienna, Agencja Reklamowa Triada, Zachodniopomorska Ofensywa Teatralna.
Daniel Źródlewski
rzecznik prasowy
Festiwal FAMA
Fot wyróżnione FAMA 2016
tu.swinoujscie.pl