Site icon Tu Świnoujście

Z notatnika przewodnika (6) Kopenhaga stolica Danii

Z notatnika przewodnika (6). Kopenhaga stolica Danii, zabytki które warto zobaczyć.

Kopenhaga powstała w miejscu istniejącej już w XI wieku wioski rybackiej. Położenie miasta oraz doskonałe warunki naturalnego portu docenił biskup Absalon, który w roku 1167 postanowił zbudować na wyspie Slotsholmen zamek. Lokalizacja nad morzem, osłonięcie od otwartego morza wyspą Amager, kilka kanałów morskich w głębi lądu, brak rzeki której wody zamulałyby port, to wszystko przyczyniło się do rozbudowy i rozwoju osady wokół zamku.

Osada bardzo szybko przekształciła się w miasto o nazwie Købbmannehavn – dosłowna nazwa: przystań kupców. Prężny rozwój miasta był związany z unią kalmarską, która jednoczyła wszystkie państwa skandynawskie. Złoty wiek przypada na okres panowania Chrystiana IV (1588 – 1648), który ściągnął do wznoszenia stolicy budowniczych i architektów z Niderlandów.

Za panowania króla wzniesiono wiele obiektów takiej jak: Rundetarn, gmach Giełdy, Rosenborg oraz pierwszy most na Amager. Rozbudowa miasta i upiększanie trwało do początku XVIII wieku. W latach 1749 – 1760 powstał Amalienborg czyli kompleks pałacowy oraz Nowy Port Nyhavn wykopany w 1671 roku.

Dzisiaj Kopenhaga liczy sobie prawie 2 mln mieszkańców i sami Duńczycy odwiedzają ją bardzo chętnie. Kwitnie turystyka i można spotkać ludzi prawie z całego świata. Jest to metropolia która ma na celu ułatwienie życia mieszkańcom i turystom.

To to jedno z największych miast Skandynawii, położone jest malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager. Na wyspie Amager zlokalizowano największe skandynawskie lotnisko – Kastrup. Zelandia połączona jest z pobliskimi wyspami i Półwyspem Skandynawskim mostami, po których odbywa się ruch kolejowy, samochodowy i rowerowy.

W tym mieście urodziła się modelka i aktorka Helena Christensen, filozof Soren Kierkegaard, czy światowej sławy reżyser Lars von Trier. Tworzył i mieszkał tutaj Hans Christian Andersen.

Turyści zainteresowani sztuką sakralną, mogą odwiedzić znane świątynie: katedrę Najświętszej Marii Panny, kościół Grundtviga, kościół zamkowy w Christiansborgu, kościół św. Trójcy z Okrągłą Wieżą, czy Wielką Synagogę. Wśród zabytków i atrakcji, warto zobaczyć również piękne pałace (Królewski Amalienborg, Bernstorff, Charlottenborg, Chrlottenlund) i zamki: Christiansborg (obecnie budynek parlamentu), Frederiksberg oraz Rosenborg.

Muzea godne polecenia, to: Gliptoteka, Muzeum Miasta Kopenhagi, Muzeum Narodowe, Muzeum Thorvaldsena. Na pewno wrażenie robi Czarny Diament (Biblioteka Królewska) architektura wręcz kosmiczna. Na trasie zwiedzania musi się znaleźć Cytadela Kastellet, jedyna pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych, Mała Syrenka oraz fontanna Gefion.

Zwiedzanie ułatwi turystom rejs barką turystyczną kopenhaskimi kanałami, skąd widać najpiękniejsze fragmenty miasta, zabytki oraz współczesną architekturę. Trasa prowadzi wąskimi kanałami, pod niskimi mostkami. Widoki przypominają trochę krajobrazy weneckie, trochę amsterdamskie. Niedaleko od kanału, po którym poruszają się barki, w dzielnicy Christianshavn znajduje się słynna z hippisowskich komun Christiania.

Przez lata kwitł tu handel trawką i twardymi narkotykami. Dziś Christiania cywilizuje się i płaci podatki do kasy miejskiej. Wychowuje już drugie pokolenie hippisów. Z pokładu barki widać cumujące przy nabrzeżach jachty, kutry i luksusowe łodzie motorowe. Młodzi ludzie biesiadują na pokładach, czytają i oglądają telewizję, nie bacząc na to, iż są obserwowani przez czujne oczy turystów.

Kopenhaga to miasto bardzo przyjazne i niezwykle kolorowe otoczone mnóstwem zieleni.

Kopenhagę można zwiedzić z  Biuro Turystyki Skandynawskiej „FREGATA”   ze Świnoujścia.

Tekst i fot. Wioletta Kowalewska

 

Exit mobile version