Site icon Tu Świnoujście

Koncert Galowy 3 Grechuta Festiwal – Świnoujście 2017

Koncert Galowy 3 Grechuta Festiwal – Świnoujście 2017.

To już dziś! Wielka Gala Finałowa 3 edycji GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017. Zapraszamy o 20.30 do Amfiteatru im. Marka Grechuty. Bilety, do nabycia także bezpośrednio przed koncertem, w cenie 30 pln.

Wcześniej, o godzinie 16.00 w Galerii Miejsce sztuki 44 odbędzie się wernisaż wystawy Zofii Rydet „Niepokorność dalekich dróg” oraz spotkanie z aktorami Teatru Ósmego Dnia, którzy wczoraj pokazali w Świnoujściu widowisko plenerowe „Arka”. Na spotkanie wstęp wolny!.

O 17.00 w Muszli Koncertowej coś dla najmłodszych – Magda Femme wykona piosenki ze swojej płyty „Magiczne nutki”. Wstęp na koncert bezpłatny.

17.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Koncert dla dzieci w wykonaniu Magdy Femme „Magiczne Nutki” |

„Tu wszystko się zaczęło…” Koncert Galowy 3 Grechuta Festiwal – Świnoujście 2017

Wykonawcy:

Kasia Kowalska, Olga Szomańska, Stanisław Sojka, Kasia Moś, Maciej Miecznikowski, Michał Augustyniak vel Limboski, Quartet Wojciecha Majewskiego w składzie: Wojciech Majewski – fortepian, Maciej Sikała, Michał Miśkiewicz, Sławomir Kurkiewicz

Zespół „Anawa” w składzie:

Sławomir Berny – perkusja, Józef Michalik – kontrabas, gitara basowa, Paweł Ścierański – gitara, Paweł Piątek – fortepian, Leszek Szczerba – saksofon, Mirosław Stępień – skrzypce

Kierownik muzyczny: Paweł Piątek
Producent: Piotr Cholewiński,
Reżyseria: Jakub Baran

Prowadzenie: Maria Szabłowska

Plejada muzycznych gwiazd wystąpi w czasie gali finałowej tegorocznego Grechuta Festival Świnoujście 2017. Tytuł gali: „Tu wszystko się zaczęło” jest zaproszeniem do wspomnień, gdyż 50 lat temu Marek Grechuta rozpoczął swą wielką karierę artystyczną.

W czasie gali nie zabraknie najsłynniejszych piosenek z repertuaru Mistrza. Każdy z solistów złoży nie tylko muzyczny hołd Markowi Grechucie, ale także zaśpiewa najważniejsze utwory ze swojego repertuaru. Znakomitym solistom towarzyszyć będą znani i uznani muzycy.

Wojciech Majewski w roku 2001 nagrał, przyjętą entuzjastycznie, płytę „Grechuta”, czyli jazzowe interpretacje kompozycji Marka Grechuty. Zespół Anawa wystąpi w składzie, który towarzyszył Markowi Grechucie w czasie ostatnich 10 lat Jego działalności scenicznej.

Organizatorem festiwalu jest Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu,
a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Kasia Kowalska – jako nastolatka, na znak buntu przeciw powszedniości życia w małym miasteczku,
z głową ogoloną jak Sinead O’Connor, uciekła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Już wtedy muzyka była dla niej czymś niezwykłym, ogromnym źródłem emocji i siły.

Dziś to ona, poprzez swą muzykę, daje innym ludziom wyjątkowe emocje i siłę, by zmierzyć się z codziennością. Ma na swoim koncie wiele płyt i prestiżowych nagród i choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięki, miłość do muzyki i pasja, z jaką ją wykonuje.

Olga Szomańska – wokalistka, aktorka. Od kilku lat współpracuje na stałe z zespołem hip-hopowym Full Power Spirit (FPS), z którym nagrała tytułową piosenkę do filmu „Popiełuszko” oraz z chórem gospelowym Trzecia Godzina Dnia (TGD).

Występowała w głośnych musicalach oraz spektaklach na deskach m.in. Teatru Muzycznego we Wrocławiu, stołecznych teatrów Roma oraz Rampa. W 2004 roku nagrała wraz z Janem Radwanem tytułową piosenkę do serialu „Pierwsza miłość” (TV Polsat).

Od 2005 roku współpracuje z kompozytorem i dyrygentem Piotrem Rubikiem oraz z poetą Zbigniewem Książkiem. Zajmuje się także dubbingiem.

Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności.

W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy.

Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt,
że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i …nie tylko.

Kasia Moś – tegoroczna reprezentantka Polski podczas 62 Konkursu Piosenki Eurowizji 2017
w Kijowie z utworem „Flashlight” – to wspólna kompozycja polsko – szwedzko – angielska. Polska wokalistka.

Pochodzi z artystycznej rodziny. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie wiolonczeli  i fortepianu oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

W 2015 roku ukazał się jej debiutancki album „Inspination”. Obecnie pracuje nad nowym albumem.

Michał Augustyniak vel Limboski – wokalista, gitarzysta i autor piosenek. Pomimo częstych podróży i zmian miejsc zamieszkania od lat związany z Krakowem. Od lat znany jako piszący i śpiewający melodyjne piosenki Limboski.

Wydał 5 autorskich albumów – m. in. nominowany do Fryderyków 2012 album „Tribute to Georgie Buck”. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów młodego pokolenia. Studiował w Indiach śpiew i grę na sitarze. Wraz z Michaelem Jonesem stworzył w Lanckoronie niezwykły zespół Naked Mind, który niedawno nagrał debiutancką płytę „Remember Me”.

Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski był jedną z najbardziej prominentnych postaci polskiego jazzu.

Wojciech Majewski to muzyk wszechstronnie wykształcony. W roku 1999 ukończył warszawską Akademię Muzyczną im F. Chopina w klasie fortepianu. Występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Magda Umer, Grzegorz Turnau,Wiesław Komasa i inni.

Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Wziął udział jako pianista i aranżer w nagraniu płyty Kwintetu Roberta Majewskiego ” Komeda „. Album został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność. Majewski koncertował w wielu krajach: w Danii, Niemczech, Izraelu, USA, Francji, Rosji, czy we Włoszech.

Występował na prestiżowych festiwalach takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie. Występ na tym ostatnim ukazał się na płycie DVD-„Best of Jazz Open 1998”.

W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez Majewskiego płyta”Grechuta „, zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza i poety. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyki, publiczności, jak też środowiska artystycznego.

W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty zatytułowana „Zamyślenie „. Krążek ten zdominowały oryginalne kompozycje lidera. Album otrzymał przyznawaną bestsellerom wydawniczym nagrodę As Empiku 2003 w kategorii Polski Jazz.

Pierwsze dwa albumy artysty, podobnie jak trzecia całkowicie autorska pozycja „Opowieść”(2009), zostały dostrzeżone przez branżę muzyczną czego wyrazem było 5 nominacji do nagrody Fryderyk w kategoriach: jazzowy album roku i muzyk jazzowy roku.

Jesienią roku 2006, nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się książka autorstwa Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta- Portret artysty”. Książka okazała się bestsellerem.

Wojciech Majewski należy do nielicznego grona artystów, których kompetencje muzyczne oraz wszechstronność pozwalają na tworzenie i wykonywanie zarówno jazzu jak i muzyki klasycznej.
W roku 2008 skomponował „Suitę na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową”, wykonaną wspólnie z Andrzejem Bauerem i orkiestrą „Aukso” pod batutą Marka Mosia.

Ciekawym przykładem operowania nowoczesnym językiem muzycznym jest utwór „Pamięci Strawińskiego” na fortepian solo, pochodzący z albumu „Zamyślenie”. Jesienią roku 2005 Majewski po wygłoszeniu wykładów o twórczości Aleksandra Skriabina wystąpił w muzeum wielkiego kompozytora w Moskwie wykonując „Sonatę-fantazję” op.19.

W listopadzie roku 2014 artysta wziął udział w obchodach „Roku Jana Karskiego” z dużym powodzeniem wykonując „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.

W kwietniu 2015 ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”-wydawnictwo upamiętniające setną rocznicę śmierci wielkiego kompozytora. Jednym z pierwszych słuchaczy płyty był Nigel Kennedy, który w tekście zamieszczonym w książeczce, nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”.

Na początku roku 2016 wytwórnia Sony Music wznowiła album „Grechuta” wzbogacając oryginalny materiał o nagrania dodatkowe. Reedycja zbiegła się z piętnastoleciem premiery płyty. Wydawnictwo zebrało świetne recenzje prasowe i gościło na liście bestsellerów salonów Empik.

W roku 2016 artysta wziął udział w nagraniu płyty „Tribute to Henryk Majewski”. Wydawnictwo otrzymało nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii '”album jazzowy roku”.

Wojciech Majewski od roku 2003 prowadzi działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.

ANAWA – polska grupa instrumentalna, założona przez pianistę Jana Kantego Pawluśkiewicza
i wokalistę Marka Grechutę w Krakowie w 1966 roku, działała z przerwami, kilkakrotnie zmieniając skład, do początku lat dziewięćdziesiątych.

Najbardziej znana jako zespół akompaniujący Markowi Grechucie, w pierwszej połowie lat 70. należała do najciekawszych zjawisk europejskiego rocka progresywnego. Płyta „Korowód” do dziś uważana jest za jedno z najbardziej oryginalnych i inspirujących wydawnictw polskiej muzyki popularnej.

Po rozstaniu z Grechutą w końcu 1971, zespół zawiesił działalność. Jan Kanty Pawluśkiewicz  reaktywował grupę w niemal całkowicie nowym składzie w połowie 1973. W grudniu tego roku, z nowym wokalistą Andrzejem Zauchą, zespół zarejestrował LP „Anawa” zawierający utwory do tekstów poetów Leszka Aleksandra Moczulskiego i Ryszarda Krynickiego.

W 1976 podczas pracy nad spektaklem muzycznym „Szalona lokomotywa” muzycy zespołu Anawa ponownie nawiązali współpracę z Markiem Grechutą, towarzysząc następnie w nagrywaniu jego kolejnych sześciu albumów aż do 1994 roku.

Maciej Sienkiewicz, Culture.pl

 

Exit mobile version