Dzień drugi: Zegarmistrz światła i Wielki Jubileusz. Grechuta Festival Świnoujście 2017.
Festiwalowa machina ruszyła! Po pełnym niezwykłych wrażeń pierwszym dniu, Festiwal nie zwalnia.
Wczoraj o godzinie 16.00, w Klubie festiwalowym w Browarze „Miedziowym 44” w Hotelu Interferie Medical & Spa. pierwsza z gawęd Teresy Drozdy zatytułowana „Wielki Nieobecny”, poświęcona była Patronowi Festiwalu i Jego twórczości.
Pretekstem do tego spotkania była też 50. rocznica publicznego debiutu muzycznego Grechuty, który miał miejsce w październiku 1967 roku.
Był to debiut zakończony sukcesem, bo dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” Grechuta zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Gościem Teresy Drozdy była Danuta Grechuta. Podczas spotkania wysłuchano także archiwalne nagrania z archiwum Polskiego Radia.
Kolejnym wydarzeniem Festiwalu, było otwarcie wystawy „Rysunki i grafiki” krakowskiego malarza Jacka Sroki w Galerii Art. Miejskiego Domu Kultury.
Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana; Malarstwo w pracowni prof. Jana Świderskiego.
W latach 1981–89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Wystawę będzie można oglądać przez cały czas trwania Festiwalu.
Wieczorem w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury rozbrzmiewała muzyka legendarnego barda Tadeusza Woźniaka.
Autor słynnego „Zegarmistrza światła” wystąpił wraz z żoną – Jolantą Majchrzak-Woźniak oraz synem – Piotrem Woźniakiem. Co ciekawe, Woźniak koncertował w Świnoujściu na Famie w 1967 roku – w konkursie zajął drugie miejsce, tuż za… Markiem Grechutą (!). Jego koncert na GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 miał zatem wyjątkowo symboliczne znaczenie.
Dużą widownię w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, zgromadził Koncert Jubileuszowy z okazji 30-lecia pracy artystycznej Olgi Bończyk.
Coraz dojrzalszej, a przez to piękniejszej, bardziej świadomej siebie. Olga Bończyk jest kobietą niezwykle energetyczną i zmysłową. Czerpie z życia garściami.
Wciąż zdobywa kolejne szczyty, by realizować swoje marzenia. Do udziału w jubileuszowym widowisku zaprosiła znakomitych gości – Alicję Majewską, Hannę Śleszyńską, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Krzywego oraz Janusza Szroma. Koncert prowadził Piotr Bałtroczyk.
Usłyszeliśmy znane i uwielbiane przez publiczność standardy, które Olga od lat ma w swoim repertuarze, piosenki Kaliny Jędrusik w wyjątkowych jazzowych aranżacjach oraz utwory pochodzące z jej autorskiej płyty „Piąta rano”.
tu.swinoujscie.pl