Site icon Tu Świnoujście

Z notatnika przewodnika (4). Katedra w Kamieniu Pomorskim

Z notatnika przewodnika (4). Katedra w Kamieniu Pomorskim.

Historia kamieńskiej katedry sięga rządów Bolesława Krzywoustego i misji chrystianizacyjnej świętego Ottona z Bambergu.

Katedrę ufundował książę Kazimierz I a kamień węgielny pod budowę przyszłej katedry położono 15 sierpnia 1176 roku.

Katedra była wznoszona na planie krzyża łacińskiego, w charakterze trójnawowej bazyliki z transeptem i chórem, zakończoną półkolistą apsydą. W pierwszym etapie wybudowano chór z transeptem, około roku 1200 dobudowano zakrystię. Dodano również do konstrukcji wirydarz, który stanowił rewolucję w dziedzinie architektury kościelnej.

W 1410 roku wzniesiono piękną attykę ceglaną, a w 1419 roku wybudowano kaplice Lepelów. W celu ujednolicenia nowego wnętrza nawy głównej z dwoma przęsłami romańskimi chóru i transeptu zastosowano dla wsparcia sklepienia łuk tarczowy, zaś całe sklepienie krzyżowożebrowe nawy głównej oparto na dwunastu filarach, symbolizujących dwunastu Apostołów.

Od strony zachodniej, na przedłużeniu osi nawy głównej, wzniesiono gotycką wieżę na planie kwadratu. W katedrze znajdowały się 23 ołtarze, chrzcielnica wczesnogotycka z 1330 roku, XV-wieczny krucyfiks w formie Drzewa Życia, stalle z lat 1440-1450, figury Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z 1480 r., organy z 1485 roku.

Wielki miłośnik kamieńskiej katedry Ernest Bogusław de Croy, odmienił wyposażenie świątyni, fundując barokowe organy, ambonę i lektorium. Obok organów i Ołtarza, równie wielkie walory artystyczne ma ambona. W niszach wielobocznego korpusu ambony, oddzielonych narożnymi kolumienkami, znajdują się rzeźby czterech Ewangelistów i św. Pawła.

W roku 1803 zniszczona została wieża katedralna i na polecenie Fryderyka Wilhelma IV został przeprowadzony generalny remont gdzie usunięto z naw bocznych empory barokowe, grobowce zamknięto i zasypano i położono nową posadzkę. Wybudowano również nową wieżę zachodnią.

W okresie II wojny światowej katedra została uszkodzona pociskami artyleryjskimi. Po zakończeniu działań wojennych katedra znowu stała się katolickim kościołem parafialnym. Jej rekoncyliacji dokonał 16 września 1945 roku ks. Henryk Kulikowski. Od tego czasu wystrój katedry ulegał wielu zmianom.

Materiał przygotowała Wioletta Kowalewska

Zdjęcia: Jan Paweł Hyba

tu.swinoujscie.pl

Exit mobile version