Site icon Tu Świnoujście

Urlop nie tylko dla matki, czyli …

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Urlop nie tylko dla matki, czyli … tata zajmuje się dzieckiem. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Co do zasady to matka odpoczywa od pracy na etacie u szefa na rzecz pracy na etacie w domu przy dziecku. Aktualne przepisy Kodeksu pracy dają jednak możliwość nie tylko kobiecie, ale również i ojcu dziecka wdrożenia się w wychowanie dziecka „od podszewki”. Wszystko to za sprawą urlopu ojcowskiego, który każdy pracujący tata może wykorzystać w przypadku przyjścia na świat potomka.

Oczywiście pracownikowi-ojcu nie przysługuje urlop w takim wymiarze jak urlop macierzyński dla matki, gdyż jest znacznie krótszy. Nawet jeśli na świat przyjdą bliźniaki, czy trojaczki to wymiar urlop jest niezmienny – niezależnie od liczby urodzonych dzieci ojciec może wykorzystać przysługujący mu urlop w wymiarze maksymalnie 2 tygodni.

Co ważne – jest to uprawnienie niezbywalne, osobiste, więc jeśli tata z niego nie skorzysta to po prostu przepadnie, a szkoda by było bo nie dość, że daje on możliwość spędzenia czasu z dzieckiem, to jeszcze za każdy dzień takiego urlopu przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca.

Czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki, aby móc cieszyć się wskazanym dobrodziejstwem? Właściwie żadnych. Podstawą jest zatrudnienie ojca na podstawie umowy o pracę. Ponadto warto wiedzieć, że urlop przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i pracownikowi, który adoptował dziecko, a prawo do niego jest niezależne od tego czy matka jest pracownikiem lub podlega ubezpieczeniu. Bez znaczenia pozostaje także fakt czy dziecko jest dzieckiem małżeńskim, czy pozamałżeńskim oraz wymiar etatu, staż pracy.

Ważne jest, aby pamiętać, że możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego jest ograniczona w czasie do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Jeśli dziecko urodziło się przykładowo 1 maja 2017 r. to uprawnienie do skorzystania z urlopu wygaśnie 30 kwietnia 2019 r., ostateczny termin wykorzystania urlopu to 16-30 kwietnia 2019 r., wniosek o udzielenie urlopu powinien zostać złożony najpóźniej 9 kwietnia 2019 r. (7-dniowe wyprzedzenie).

Ze względu na to, że urlop ojcowski jest fakultatywny to niezbędnym wymogiem jego udzielenia jest wniosek pracownika złożony najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Złożenie wniosku z naruszeniem powyższego uprawnia pracodawcę do nieuwzględnienia wniosku, a co za tym idzie do odmowy udzielenia urlopu.

Pracownik może wykorzystać urlop w maksymalnie dwóch częściach, z których żadna nie może trwać krócej niż tydzień (7 dni). Ponadto przypominamy, że urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od innych urlopów.

Każdemu pracownikowi, który wykorzystał urlop ojcowski, będzie przysługiwało prawo do powrotu do pracy na dotychczasowe stanowisko, a ewentualnie na stanowisko równorzędne odpowiadające kwalifikacjom i wynagrodzeniu pracownika ojca jakie otrzymywałby gdyby nie skorzystał z urlopu.

Mamy nadzieję, że w sposób zrozumiały i czytelny udało nam się przedstawić problematykę urlopu ojcowskiego, a także zachęcić wszystkich tatusiów do korzystania z uprawnień, które po prostu im się należą. W ten sposób nie tylko można choć trochę odciążyć mamę, ale przede wszystkim czynnie współuczestniczyć w wychowaniu dziecka wtedy kiedy oboje rodzice uznają to za najbardziej potrzebne.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version