Dialog nie tylko techniczny.
Miasto Świnoujście przystępuje do dialogu technicznego poprzedzającego postępowanie zmierzające do wyłonienia inwestora, zainteresowanego wspólną realizacją przedsięwzięcia publiczno–prywatnego, polegającego na budowie, eksploatacji i prowadzeniu wielofunkcyjnego obiektu spędzania czasu wolnego na terenie Miasta.
– Inwestycja ma być realizowana w dzielnicy nadmorskiej, przy ul. Uzdrowiskowej – informuje Robert Karelus rzecznik prezydenta Świnoujścia – Jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie, znajdujące się w odległości ok. 200 m od plaży.
W czasie do zakończenia budowy wielofunkcyjnego obiektu spędzania czasu wolnego planowane jest również przedłużenie istniejącej Promenady, a odległość pomiędzy nimi będzie wynosić około 100 metrów. Na sąsiednich działkach powstaje obecnie wiele inwestycji o charakterze hotelowym i rekreacyjnym.
Przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w strategię rozwoju miasta oraz regionu, również w kontekście planowanych inwestycji drogowych, które polepszą i ułatwią połączenia komunikacyjne położonego na wyspach Wolin i Uznam Świnoujścia z obszarami w głębi lądu.
Do 2023 r. ma zostać ukończona budowa ostatniego w Zachodniopomorskiem odcinka drogi ekspresowej S3, łączącej województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Równolegle toczyć się będzie budowa tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Na budowę tunelu Miasto Świnoujście uzyskało dofinansowanie unijne.
Funkcjonowanie obiektu realnie wpłynie na pobudzenie i rozwój turystyki w regionie, a także wielu powiązanych z nią gałęzi lokalnej gospodarki.
Stworzy mieszkańcom Świnoujścia nowe miejsca pracy oraz odpoczynku, a przybywającym do miasta turystom pozwoli na skorzystanie z jeszcze bardziej atrakcyjnej oferty spędzania czasu w mieście, szczególnie poza sezonem letnim – ze względu na bogatą ofertę atrakcji, z których będzie można korzystać bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku.
Planowany obiekt w części ma realizować zadania własne Miasta, natomiast w pozostałym zakresie będzie pełnić inne funkcje, dopuszczalne zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na terenie, przeznaczonym pod realizację inwestycji mogą się znaleźć: kompleks hotelowo-rekreacyjny z urządzeniami rekreacji wodnej, towarzysząca funkcja rekreacyjno-sportowa, jak również centrum konferencyjne czy sala koncertowa.
Zamierzeniem Miasta Świnoujście jest uzyskanie na działkach, stanowiących własność Miasta Świnoujścia wielofunkcyjnego obiektu spędzania czasu wolnego o powierzchni całkowitej około 15-20 tys. m2.
Łączna powierzchnia obszaru przeznaczonego pod przedsięwzięcie objęte partnerstwem publiczno – prywatnym wynosi ok. 9,6284 ha. Przewiduje się, że obiekt będzie zwiedzać minimum 1 mln osób rocznie.
Celem dialogu jest pozyskanie przez Zapraszającego informacji, które mogą być wykorzystane przy zdefiniowaniu opisu przedmiotu partnerstwa oraz kryteriów oceny ofert z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji. W szczególności oczekuje się, iż dialog dostarczy informacji na temat możliwych rozwiązań organizacyjno – biznesowych i technicznych przeprowadzenia przedsięwzięcia, w celu zdefiniowania optymalnego sposobu jego realizacji.
Uczestnikami dialogu technicznego mogą być podmioty z doświadczeniem, wskazującym na wybudowanie podobnych obiektów w Polsce i innych krajach, podmioty będące inwestorami i/lub operatorami funkcjonujących tego typu obiektów, a także podmioty doradcze z referencjami potwierdzającymi uczestniczenie w analogicznych przedsięwzięciach.
Aby złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w dialogu technicznym samodzielnie lub wspólnie z innym podmiotem, Podmiot zainteresowany musi wykazać doświadczenie w wyżej wymienionych obszarach z okresu ostatnich 5 lat oraz przedstawić krótki opis zakresu prac zbieżnych z tematyką i zakresem planowanego przedsięwzięcia.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 16 sierpnia 2017 roku.
Ogłoszenie o otwarciu dialogu technicznego można znaleźć pod linkiem: http://bip.um.swinoujscie.pl/index.php?cid=34&bip_id=22737
Rzecznik Prezydenta Świnoujścia