Site icon Tu Świnoujście

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

8FOWŚwięto Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

W tym roku, w sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) już po raz 89. obchodzić będziemy święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przygotowali dla mieszkańców miasta oraz turystów szereg atrakcji.

Odbywać się one będą na terenie portu jachtowego oraz przy Wybrzeżu Władysława IV. Zapraszamy do świętowania razem z nami.

W sobotę, 24 czerwca, podczas trwających w Świnoujściu „Dni Morza”, zobaczyć i zwiedzić można będzie okręt transportowo – minowy oraz trałowiec z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Okręty będą zacumowane przy nabrzeżu w porcie jachtowym (wejście od ul. Rogozińskiego) i udostępnione do zwiedzania w godzinach od 09.00 do 20.00 (z przerwą godzinną o 12.00).

Na terenie portu jachtowego w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” w godz. 10.00-1600, odbędzie się pokaz sprzętu Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, pokazy sprzętu saperskiego oraz wozu ratowniczo gaśniczego Wojskowej Straży Pożarnej Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu.

Będzie można także zasiąść za celownikiem armaty przeciwlotniczej oraz oglądnąć wóz dowodzenia zestawami artyleryjskimi. W godzinach południowych kucharze w marynarskich mundurach będą serwowali prawdziwą, marynarską grochówkę.

W niedzielę, 25 czerwca, na okrętach stacjonujących w świnoujskim Porcie Wojennym podniesiona zostanie wielka gala banderowa. O zachodzie słońca zmieni ją gala świetlna. W godzinach od 10.00 do 20.00 (z przerwą godzinną o 12.00) zobaczyć i zwiedzić można będzie okręt transportowo – minowy oraz trałowiec.

Okręty będą zacumowane przy nabrzeżu Władysława IV (na wysokości Kapitanatu Portu). O godzinie 16.30 w Muszli Koncertowej przy promenadzie rozpocznie się występ zespołów i solistów Klubu 8.FOW oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

O godzinie 12.00 w świnoujskim Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.

Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w Gdyni. Jego autorem był Andrzej WACHOWIAK, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni.

W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

http://8fow.wp.mil.pl/pl/1.html

8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Exit mobile version