Site icon Tu Świnoujście

Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Jubileusze pożycia 50-lecia małżeńskiego

Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jutro (14.06.2017r. o godz. 14:00) w Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się uroczystości związana z obchodami Złotych Godów.

Pięć par  zostanie odznaczone medalami przez Prezydenta Miasta Świnoujścia „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

(…) Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Przed 1992 nazwę pisano w formie: Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 r., które weszło w życie 10 października tegoż roku, nazwa została zmieniona na Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Nadawany jest przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim (do 1998 roku przez Radę Państwa). Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawiają Prezydentowi wojewodowie (…) za Wikipedia

Oto charakterystyki Jubilatów.

Państwo Barbara i Zygfryd Garkowscy związek małżeński zawarli 18 listopada 1967r.
w Świnoujściu. Pani Barbara urodziła się w Świnoujściu. Natomiast Pan Zygfryd do Świnoujścia przyjechał w 1966r. Pani Barbara poznała Pana Zygfryda w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybacki Odra, gdzie oboje byli zatrudnieni. Państwo Garkowski mają dwoje dzieci i troje wnucząt. Państwo Garkowscy lubią spacerować po świnoujskiej plaży.

Państwo Elżbieta i Henryk Giero związek małżeński zawarli 10 czerwca 1967r. w Pomysku Wielkim. Do Świnoujścia przyjechali w 1969r. i zakochali się w widokach zachodzącego słońca nad Bałtykiem, dlatego mieszkają tu do dzisiaj. Pan Henryk życie zawodowe związał z mundurem, natomiast Pani Elżbieta oddała się rodzinie i swojej ogrodniczej pasji. Państwo Giero wychowali dwójkę dzieci oraz doczekali się trojga wnucząt i jednego prawnuka.

Państwo Helena i Walenty Kowalscy związek małżeński zawarli 07 października 1967r. w Recławiu gmina Wolin, a do Świnoujścia przyjechali w 1970r. Pan Walenty pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „ODRA” oraz w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. Pani Helena pracowała w Zespole Szkół Publicznych nr 4. Państwo Kowalscy mają dwoje dzieci oraz troje wnucząt.

Państwo Józefa i Bodo Rejmann związek małżeński zawarli 30 września 1967r. w Świnoujściu. Pani Józefa swoją pracę zawodową związała z nauczaniem początkowym. Przez 12 lat pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9 w Przytorze, następnie przez 24 lata w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu. Pani Józefa w 1979r. otrzymała Nagrodę Ministra Oświaty III Stopnia.

Pan Bodo pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” jako mechanik samochodowy i rybak, w Baltonie jako mechanik samochodowy oraz w Zespole Szkół Morskich jako konserwator. Obecnie Państwo Rejmann są na emeryturze.

Wolny czas spędzają aktywnie, udzielają się społecznie w Klubie Rowerowym „Uznam”. Pan Bodo zajął trzykrotnie I miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w maratonie szosowym w 2005, 2006 i 2007 roku. Dwukrotnie przejechał Maraton Bałtyk – Bieszczady, którego dystans wynosi 1008km. Państwo Rejmann mają dwie córki.

Państwo Teresa i Tadeusz Tomaszewscy związek małżeński zawarli 03 czerwca 1967r. w Świnoujściu. Pan Tadeusz 10 lutego 1940r. wraz z rodziną został wywieziony na Sybir.

Po powrocie do ojczyzny w 1946r. Zamieszkał we wsi Dalsze. Do Świnoujścia Pan Tadeusz przyjechał w 1961 gdzie podjął zatrudnienie w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra. Następnie w latach 1970-1987 Pan Tadeusz pracował w Urzędzie Morskim w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego na stanowiskach: starszy marynarz, bosman oraz kierownik jednostki hydraulicznej.

W końcu lat osiemdziesiątych Pan Tadeusz powrócił do Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra skąd odszedł na emeryturę. Jako emeryt Pan Tadeusz podjął zatrudnienie w Urzędzie Morskim na stanowisku bosmana portu. Pani Teresa pracowała w Polimerze. Następnie w latach 1974-2004 była zatrudniona w Urzędzie Morskim w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Świnoujściu na stanowisku kierownika magazynu technicznego.

Pan Tadeusz pracuje społecznie jako: członek Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców, członek Morskiej Komisji Dyscyplinarnej w Urzędzie Morskim, ławnik Sądu Rejonowego w Świnoujściu, członek Związku Sybiraków, prezes oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej i wiceprezes Okręgu w Szczecinie, członek Związku Żołnierzy i Rezerwistów.

Za działalność w wyżej wymienionych organizacjach Pan Tadeusz otrzymał wiele odznaczeń, między innymi Odznakę Złoty Gryf Pomorza Zachodniego, od Ministra Obrony Narodowej Złoty Medal za Obronność Kraju. Państwo Tomaszewscy mają dwoje dzieci i jedną wnuczkę.

Rzecznik Prezydenta Świnoujścia

 

Exit mobile version