Site icon Tu Świnoujście

Abonament RTV – płacić czy nie płacić?

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Abonament RTV – płacić czy nie płacić? M&Ł Lipcowie prawnicy w Świnoujściu radzą.

Użytkownicy radia i telewizji niejednokrotnie zadają sobie pytanie czy faktycznie w świetle powszechnie obowiązujących przepisów mają obowiązek opłacania abonamentu RTV.

Abonament RTV to opłata nie za oglądanie takiej, czy innej stacji tylko za sam fakt posiadania odbiornika. Nie jest on w żaden sposób związany z kablówką, czy telewizją cyfrową, gdyż jest to po prostu danina publiczna, a więc przymusowe i bezzwrotne świadczenie publicznoprawne.

W związku z powyższym odpowiedź na tytułowe pytanie będzie brzmiała – niestety co do zasady tak. Co do zasady, ponieważ ustawa przewiduje pewne wyjątki i przyznaje zwolnienia z tytułu tej opłaty osobom, które m.in.: ukończyły 75 lat lub zaliczonym do I grupy inwalidzkiej.

Warto wiedzieć, że takiego zwolnienia nikt nie dostanie „z automatu” i trzeba po prostu samemu o nie zadbać. A jak? Wystarczy wystąpić do KRRIT, gdyż w przeciwnym razie mimo spełnienia przesłanek do zwolnienia taki odbiorca i tak będzie obciążony opłatą.

W tym celu należy złożyć oświadczenie dostępne na stronie KRRIT wraz z dokumentami potwierdzającymi nasze uprawnienie.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że abonament można opłacać systematycznie raz w miesiącu lub jednorazowo za cały rok (wtedy ze zniżką!). Jakiś czas temu w mediach zawrzało również odnośnie „instrukcji” jak – powołując się na przepisy prawne – uniknąć zapłacenia zaległego abonamentu RTV.

W treści wskazywano na przepisy rozporządzenia ministra transportu, które miały umożliwić takie rozwiązanie. Dziś możemy jednak powiedzieć, że za sprawą najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2017 r. nadzieje wszystkich łudzących się na korzystne rozstrzygnięcie zostały definitywnie rozwiane.

Sąd stanowczo stwierdził, że takie podejście jest błędne i przypomniał, że obowiązek płacenia abonamentu został uregulowany ustawowo, a rozporządzenie ministra transportu nie mogło tego ustawowego obowiązku znieść ponieważ jest aktem usytuowanym w hierarchii źródeł prawa powszechnie obowiązującego niżej niż ustawa.

Podsumowując należałoby stwierdzić, że abonamentu za radio i TV jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników odbiorników poza wyjątkami wyraźnie wskazanymi w ustawie. Jeśli zaś chodzi o zaległości z tytułu opłacania abonamentu nie możemy liczyć na żadne kruczki ani luki prawne, które pozwoliłyby się z tej powinności „wymigać”.

Prawnicy  
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

email:kontakt@lipcowie.pl

www: http://www.lipcowie.pl

 

Exit mobile version