Site icon Tu Świnoujście

To już 70 lat Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim

Akademia Morska SzczecinTo już 70 lat Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.

Od 31 maja do 2 czerwca świętowaliśmy uroczyście jubileusz 70-lecia Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.

Na znak święta, codziennie o godz. 8:00 na maszt przed uczelnią wciągana była bandera, a poczet wprowadzał do budynku uczelni sztandar Akademii Morskiej w Szczecinie.

Obchody jubileuszu rozpoczęło uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej, którego gościem był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wspólnie z JM Rektorem Akademii Morskiej w Szczecinie, Wojciechem Ślączką uhonorował pracowników i byłych pracowników AM medalami za wieloletnią pracę na rzecz szkolnictwa morskiego oraz szczecińskich szkół morskich.

Punktualnie o 14:00 spod gmachu przy Wałach Chrobrego ruszył przemarsz w asyście Kompanii Honorowej AM oraz orkiestry wojskowej do Filharmonii Szczecińskiej, gdzie rozpoczęła się gala 70-lecia – punkt kulminacyjny obchodów. To tam JM Rektor, Wojciech Ślączka powitał gości i miał okazję podsumować bogatą historię szczecińskich szkół morskich, których wspólne tradycje stanowią korzenie dzisiejszej Akademii Morskiej i jej codziennej pracy.

Rektor Ślączka poruszył także temat przyszłości uczelni oraz rozwoju jej prac na rzecz szeroko pojętej gospodarki morskiej, przemysłu i otoczenia biznesowego. – Kolejne lata to ogromne wyzwanie dla Akademii Morskiej Szczecinie:

utrzymanie i rozwój potencjału badawczego uczelni, wyraźna obecność w europejskiej przestrzeni badawczej, potrzeba zmian w sposobie podejścia do planowania, a zwłaszcza do wykorzystania wyników badań oraz ich transfer do świata przemysłu i biznesu – zaznaczał. – Dumni z przeszłości – patrzymy w przyszłość – zakończył swoje wystąpienie JM Rektor Wojciech Ślączka.

Po oficjalnej inauguracji minister Marek Gróbarczyk w swoim wystąpieniu podziękował zgromadzonym za wkład pracy na rzecz rozwoju szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.

Minister porównał historię Akademii i wcześniejszych szkół do pracy na morzu, która była „pełna wzlotów, upadków, prób likwidacji, powoływania nowych rozwiązań, nowych koncepcji, ale ostatecznie uczelnia poradziła sobie ze wszystkim”.

Podczas gali rektor wraz z ministrem wręczyli także odznaczenia Państwowe pracownikom Akademii – medale za wieloletnią służbę, statuetki za wkład w rozwój Szkolnictwa Morskiego.

Podczas gali wręczono także tradycyjne już nagrodę „Wilka Morskiego” oraz wyłoniono najbardziej aktywnego studenta AM. Tegorocznym „Wilkiem Morskim” został absolwent WSM w Szczecinie, prezes Polaris Maritime Services – Michał Czerepaniak.

Najaktywniejszą studentką AM w roku 2016/17 uznana została Izabela Kamińska – członkini Zarządu Samorządu Studentów AM, aktywnie działająca na rzecz studenckiej społeczności.

Galę uświetnił koncertem Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Grupa MoCarta – to już kolejne spotkanie tych dwóch zespołów na jednej scenie. Koncert przypadł do gustu zgromadzonej publiczności – gościom, władzom oraz pracownikom i studentom Akademii Morskiej.

Obok przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz firm związanych z branżą morską, w uroczystościach uczestniczyli także rektorzy, którzy przyjechali do Szczecina na obrady Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych – KRPUT – które rozpoczęły się w Akademii Morskiej w czwartek 1 czerwca.

Obchodom jubileuszu towarzyszył szereg wydarzeń, mających na celu przybliżenie tradycji szkolnictwa morskiego. O 17:00 w holu głównym Akademii odsłonięta została tablica upamiętniająca Szkołę Rybołówstwa Morskiego – powstałą tu w roku 1962, a przekształconą po sześciu latach w Państwową Szkołę Morską

Uroczystości inaugurujące obchody jubileuszu zwieńczyły Msza Święta koncelebrowana przez Abp. Andrzeja Dzięgę oraz tradycyjny apel pamięci przed pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym.
Kolejne dni obchodów upłynęły pod znakiem spotkań absolwentów, których kilkuset zjawiło się w murach uczelni, by wspólnie wspominać czasy studenckie, wymienić doświadczenia, a także zobaczyć, co się zmieniło.

W czwartek, 1 czerwca, absolwenci zwiedzali uczelnię oraz odbyli szereg spotkań na wydziałach, w piątek zaś spotkali się też w Klubach:

Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Starszych Oficerów Mechaników, „Śledziołapów” (tj. absolwentów PSRM).
W piątkowy wieczór absolwenci oraz goście KRPUT wzięli udział w balu, który odbył się w szczecińskim hotelu Radisson BLU.

Wilki z Akademii Morskiej w Szczecinie

Nagroda Wilka Morskiego przyznawana jest corocznie zasłużonym absolwentom oraz wyróżniającym się studentom Akademii Morskiej w Szczecinie.

W tym roku statuetka Wilka Morskiego w kategoriach: Zasłużony Absolwent i Działający na rzecz gospodarki morskiej powędrowała w ręce Michała Czerepaniaka – absolwenta Wyższej Szkoły Morskiej z roku 1975. Po odbyciu praktyk morskich na statkach różnych typów w Polskiej Żegludze Morskiej, a następnie na tankowcach obcych bander, zdobywał kolejne dyplomy morskie, do kapitana żeglugi wielkiej włącznie.

Od 1987 roku pracował jako szef  działu marynarskiego Agencji Morskiej, a po jej likwidacji utworzył w 1991 roku Polaris Usługi Morskie, którą prowadzi do chwili obecnej łącznie z lotniczym serwisem usługowym Polaris Travels.
– Polaris Maritime Services jest dziś uznaną, niezależną agencją załogową, której jednym z priorytetów działalności, jest wspieranie młodzieży rozpoczynającej swoją karierę morską, w tym także okrętowanie studentów Akademii Morskiej w Szczecinie – zaznaczyła prorektor ds. nauczania, Agnieszka Deja, autorka laudacji „Wilka Morskiego”.

Nagrodę z rąk JM Rektora oraz ministra Marka Gróbarczyka w imieniu laureata odebrał Paweł Kmieciak, kierownik działu załogowego Polaris Maritime Services.

Wyróżnienie w kategorii:

Najaktywniejszy student Akademii Morskiej w Szczecinie zdobyła Izabela Kamińska z II roku studiów drugiego stopnia na kierunku Transport. Izabela jest zastępcą przewodniczącego samorządu studenckiego, członkiem Senatu AM oraz Rady Wydziału. To także mistrzyni województwa zachodniopomorskiego w wioślarstwie oraz wielokrotna mistrzyni innych sportowych rywalizacji. – Tak należałoby opisać Izabelę, biorąc pod uwagę wyłącznie fakty, jednak muszę dodać, że jest to osoba z wielką pasją, która chce zmieniać świat wokół siebie na lepszy – mówił w laudacji Patryk Franc, przewodniczący samorządu studenckiego AM.

Weronika Bulicz Rzecznik Prasowy

Akademii Morskiej w Szczecinie

tel. 693 373 358

tel. 91 48 09 399
e-mail: w.bulicz@am.szczecin.pl

Exit mobile version