Z notatnika przewodnika – kilka zdań o latarni morskiej w Świnoujściu
Latarnia Morska w Świnoujściu jest jedną z najwyższych latarni morskich na świecie. Na polskim wybrzeżu jest najwyższa, ma dokładnie 70 m wysokości. Jeszcze do niedawna pisano o 68 metrach. Ze źródeł wiemy o przeprowadzonych pomiarach i okazało się, że nam troszkę urosła. W roku 1805 na głowicy falochronu pierwszą latarnię postawiono z desek i luster, a w roku 1828 na jej miejscu postawiono nową o konstrukcji stalowej.
W roku 1854 rozpoczęto budowę nowej latarni morskiej
Cała budowa trwała 3 lata i na tamte czasy było to ogromne osiągnięcie budowlane. Do roku 1902 wieża latarni miała kształt ośmioboku (taki jak 1 taras) ale w związku ze zniszczeniami na krawędziach cegieł postanowiono ją przebudować i zmienić kształt na okrągły.
II wojna światowa, przebudowa nabrzeża portowego w części przeładunkowej oraz chemikalia spowodowały poważne uszkodzenia latarni. Przez wiele lat latarnia była nieczynna dla zwiedzania. Od listopada 1998 roku do wiosny 2000 roku został przeprowadzony remont całej budowli wraz z przyległymi do niej budynkami.
Nareszcie doczekaliśmy się momentu kiedy można było zacząć zwiedzać latarnię i podziwiać z góry krajobraz Świnoujścia a widoki są niezwykle piękne.
Tekst: Wioletta Kowalewska
Fot: W. Kowalewska, internet, tu.swinoujscie.pl