Site icon Tu Świnoujście

Jak wyegzekwować swoją należność

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Jak wyegzekwować swoją należność gdy spółka z o.o. nie ma majątku?

Ten kto prowadzi działalność gospodarczą z pewnością na co dzień styka się różnymi kontrahentami, w tym m.in. ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością – obecnie jedną z najbardziej popularnych form dla osób obracających się w środowisku biznesowym. Jeżeli prowadzimy – przykładowo – sklep budowlany i dostarczamy zaopatrzenie do – nawet dobrze nam znanego i zaufanego dewelopera to może zdarzyć się, że z dnia na dzień stanie się on naszym dłużnikiem…

Zakładając, że wysłaliśmy na budowę cegły, pędzle i inne niezbędne produkty i nie otrzymaliśmy za nasz towar zapłaty bo odbiorca będący spółką z o.o. stał się niewypłacalny to powstaje podstawowe pytanie czy należne nam pieniądze przepadły?

Sytuacja nie jest wcale taka beznadziejna, gdyż przepisy prawa przewidują w takim przypadku możliwość dochodzenia zapłaty nie od spółki, lecz od jej członków zarządu. Takie rozwiązanie jest możliwe jeśli wykażemy istnienie naszego roszczenia oraz fakt, że egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna – można to udowadniać np. postanowieniem o umorzeniu egzekucji z majątku spółki ze względu na bezskuteczność lub wykazem majątku spółki.

Reasumując:

Najpierw należy założyć sprawę przeciwko spółce, po korzystnym rozstrzygnięciu sporu przez sąd należy skierować ją do komornika i po – tym razem – niekorzystnym zakończeniu postępowania egzekucyjnego można przystąpić do windykowania należności od członka zarządu. W tym miejscu należy jeszcze wskazać, że zgodnie z orzecznictwem dla skuteczności naszego powództwa stan bezskuteczności egzekucji z majątku spółki musi istnieć na dzień zamknięcia rozprawy w sprawie o zapłatę!

Jeśli więc mamy już podstawę do przyjęcia, że powyższa przesłanka została spełniona możemy iść o krok dalej i wystąpić z powództwem przeciwko członkom zarządu wskazanej spółki. Istotne jest, aby sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym kto pełnił funkcję zarządzającą w okresie, w którym powstało zobowiązanie, ponieważ bez znaczenia jest fakt jeśli skład zarządu na dzień wytoczenia powództwa uległ zmianie – były członek zarządu również ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe w okresie pełnienia przez niego tej funkcji.

Jeśli pozew jest już gotowy to pora na kolejny etap, czyli złożenie go do sądu. W przypadku gdy stacjonujemy przykładowo w Świnoujściu, spółka ma siedzibę w Międzyzdrojach, a członek zarządu mieszka w Szczecinie to gdzie właściwie ten pozew skierować? Warto pamiętać, że w tej sytuacji właściwy będzie sąd „gospodarczy” miejsca zamieszkania członka zarządu tj. w Szczecinie.

Jeżeli członków zarządu jest kilku i każdy z nich zamieszkuje w innej miejscowości to wybór sądu leży po stronie powoda. Wstępując na drogę postępowania sądowego należy ponadto liczyć się z opłatą stosunkową od pozwu tj. 5 % wartości dochodzonego roszczenia.

Wszczynając tego rodzaju proces można przypuszczać, że członek zarządu nie pozostanie bierny wobec prowadzonego przeciwko niemu postępowania i będzie próbował się bronić powołując się na okoliczności wyłączające jego odpowiedzialność. Warto jednak walczyć o swoje należności zwłaszcza w sytuacji, gdy prawo daje nam takie uprawnienie.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście
kontakt@lipcowie.pl
www.lipcowie.pl

Exit mobile version