Site icon Tu Świnoujście

Będzie coraz cieplej – bezpieczny wypoczynek nad wodą

Potrącenie na przejściu dla pieszych - policjanci apelują o ostrożnośćBędzie coraz cieplej – bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej a upalne dni są dobrą okazją do tego, aby wolny czas spędzać nad wodą. W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających na i w pobliżu akwenów przypominamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wypoczynek często kojarzy się z pobytem nad morzem lub jeziorami. Woda może być jednak niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów, dlatego przypominamy kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodami. Ich stosowanie umożliwi bezpieczne korzystanie z tej atrakcyjnej formy wypoczynku.

Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane kąpieliska strzeżone. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zawsze należy zapoznać się i przestrzegać zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajduje.

Zawsze trzeba stosować się do zaleceń ratowników. Pamiętać należy, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nie wolno wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie należy wskakiwać gwałtownie do wody rozgrzanym dłuższym opalaniem.

Nie wolno również skakać (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody. W trakcie kąpieli nie należy krzyczeć i wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast trzeba wyjść z wody. Korzystając z kąpielisk nadmorskich należy unikać miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony, bo można się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

Rady w „pigułce”

Zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG

 

Exit mobile version