Site icon Tu Świnoujście

Żaglowiec szkolny Kruzensztern

Żaglowiec Kruzensztern

Żaglowiec szkolny Kruzensztern wpłynął dzisiaj do Świnoujścia i zacumował przy Wybrzeżu Władysława IV.

Przez trzy dni 28, 29 i 30. kwietnia 2017 r. można będzie za darmo jeden z trzech największych żaglowców świata – rosyjski KRUZENSZTERN.

Można będzie zwiedzać ten piękny żaglowiec.

28 kwietnia od godziny 14.00/15.00 do 19.00

29 kwietnia od 10.00 do 19.00

30 kwietnia od 10.00 do 15.00

Żaglowiec to obok Sedova i  Royal Clipperze największa taka jednostka na świecie.  Kruzensztern ma ponad 114 metrów długości, około 14 metrów szerokości, a jego maszty sięgają na wysokość 56 metrów. Został zbudowany w 1926r. w stoczni J. C. Tecklenborg w Wessermünde.

(…) Kruzensztern to ostatni z wielkich rejowców zaprojektowanych w celu transportu ładunków wokół przylądka Horn- łabędzi śpiew epoki konstruowania towarowych statków żaglowych.

Zbudowano go w stoczni w Wesermunde w Niemczech, a zwodowano 24 czerwca 1926 roku jako „Paduę” (flotylla P-liniowców). Padua nie miała silnika Diesla jako napędu pomocniczego- była typowym barkiem transportującym towary, który odbywał rejsy przez Atlantyk, opływając przylądek Horn. Różniła się od innych takich żaglowców tym, że miała na śródokręciu wysepkę (pokładówkę, sięgającą od burty do burty) przeznaczoną dla 40 młodych kadetów- praktykantów.

Piętnasta transatlantycka wyprawa żaglowca okazała się jego ostatnim rejsem w charakterze statku handlowego (1938 rok). Podczas II wojny światowej żaglowiec zakotwiczony był najpierw we Flensburgu, a następnie w Hamburgu.W styczniu 1946 roku stał się zdobyczą wojenną marynarki sowieckiej- nadano mu wówczas nazwę Kruzensztern, na cześć rosyjskiego admirała, podróżnika i oceanografa- Iwana Fiodorowicza Kruzenszterna- pierwszego obywatela Rosji, który dwukrotnie opłynął ziemię.

Kruzensztern i Towariszcz jako pierwsze w historii żaglowce pod rosyjską banderą wzięły udział w Tall Ships Races. W 1992 roku Kruzensztern przeszedł pod zarząd Akademii Morskiej w Kaliningradzie. Nadal jest statkiem szkolnym dla przyszłych marynarzy i oficerów floty rybackiej (…).

Tekst: http://www.statkihistoryczne.pl/zaglowiec-szkolny-kruzensztern/

Fot: tu.swinoujscie.pl

Żaglowiec Kruzensztern
Exit mobile version