Site icon Tu Świnoujście

Polski rząd zdeterminowany, aby wybudować tunel pod Świną

Polski rząd zdeterminowany, aby wybudować tunel pod Świną.

Dziś w południe na promie „Karsibór II” Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz podpisał z dyrektorem Centralnego Urzędu Projektów Transportowych Przemysławem Gorgolem umowę o dofinansowanie w 85 procentach budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz drugą z zastępcą dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukaszem Lendnerem na inwestorstwo zastępcze przy realizacji inwestycji.

Dzisiejsze podpisane umów to bardzo ważny, wręcz milowy krok w staraniach Miasta Świnoujście o stałe połączenie. Kolejnym będzie rozstrzygnięcie przetargu a wykonawcę tunelu oraz już sama jego budowa.

– Zostałem upoważniony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego do przekazania państwu zapewnienia, że rządowi PiS nie zabraknie determinacji, aby doprowadzić do końca tę tak ważną inwestycję, jaką jest budowa tunel pod Świną – powiedział na pokładzie promu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W uroczystości podpisania umów udział wzięli Wicepremier Rządu RP Mateusz Morawiecki, Wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk, Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, dyrektor CUPT Przemysław Gorgol, zastępca ds. technicznych dyrektora GDDKiA Łukasz Lendner, Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga.

Byli także zastępca prezydenta miasta Świnoujście Barbara Michalska, świnoujscy radni oraz pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście, którzy pracowali przy sporządzaniu wniosku o dofinansowanie inwestycji – naczelnicy wydziału inżyniera miasta Rafał Łysiak i wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych Anna Prejzner.

– Miejsce podpisania umów jest symboliczne. To pokład promu, który od 40 lat łączy nasze miasto z resztą kraju – powiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz i dodał: – Warto było czekać na ten dzień.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz podziękował wicemarszałkowi Sejmu RP Joachimowi Budzińskiemu.

– Zawsze był z nami – mówił prezydent. – Kiedyś powiedziałem, że jest ojcem chrzestnym tunelu pod Świną. Dziś dodam, że jest dobrym duchem stałego połączenia i naszego miasta.

Podziękował również wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi infrastruktury i budownictwa Andrzejowi Adamczykowi, wiceministrowi tego resortu Jerzemu Szmitowi, dyrektorowi CUPT Przemysławowi Gorgolowi, wojewodzie zachodniopomorskiemu Krzysztofowi Kozłowskiemu.

Wspomniał także o nieżyjącym już byłym wojewodzie zachodniopomorskim Piotrze Jani, który także gorąco wspierał budowę stałego połączenia w Świnoujściu.

Wśród osób, którym prezydent dziękował za wsparcie był również marszałek naszego województwa Olgierd Geblewicz, który przekazał miastu pieniądze na przygotowanie bardzo istotnego dokumentu dla inwestycji – programu funkcjonalno – użytkowego.

– Dziękuję także świnoujskim radnym, którzy poparli mnie uznając, że warto dać coś od siebie, żeby otrzymać więcej. Mam tu na myśli zgodę radnych na współfinansowanie inwestycji w kwocie 120 mln złotych ze środków budżetu miasta – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję także moim najbliższym współpracownikom, zastępcy prezydenta Barbarze Michalskiej oraz naczelnikom wydziałów inżyniera miasta Rafałowi Łysiakowi i pozyskiwania funduszy zewnętrznych Annie Prejzner, którzy wykonali potężną pracę przygotowując dokumenty. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom Świnoujścia, którzy przez ponad 70 lat czekali i wierzyli, że tunel jest możliwy.

Prezydent zaznaczył, że dzisiejsze podpisania umów to wielki krok do przodu, ale nie koniec. Teraz czas na rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji i samą budowę tunelu, która potrwa około 50 miesięcy.

– Od jutra zaczną się schody, które wierzę, że wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad uda nam się pokonać – podkreślił, po czym zwrócił się do przedstawiciela GDDKiA: – Wierzę i proszę, abyście oddali do realizacji tego projektu swoich najlepszych ludzi.

Na te słowa odpowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

– To nie jest problem dla polskich inżynierów – odparł wicepremier. – W tej chwili, ponad 800 kilometrów stąd, właśnie nasi polscy inżynierowi nadzorują budowę dwóch tuneli na „zakopiance”. Tunel w Świnoujściu powstanie nie tylko dla mieszkańców, ale dla wszystkich Polaków. Będzie elementem infrastruktury, która wprowadzi Polskę do I ligi, pokaże innym krajom, że jesteśmy państwem nowoczesnym, który prężnie się rozwija.
Dodał również, że rząd Beaty Szydło nie pozwoli, na powstrzymanie tej inwestycji.

– Polską racją stanu jest, aby Zachodniopomorskie gospodarczo, infrastrukturalnie i pod każdym innym względem było zintegrowane z Polską – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Tekst BIK UM Świnoujście

Fot. tu.swinoujscie.pl

Exit mobile version