Site icon Tu Świnoujście

Współczesna starość, czy można się do niej przygotować?

Współczesna starość, czy można się do niej przygotować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, ponieważ jest to temat o którym często pisze się i mówi. Jest to tematyka w powszechnych debatach publicznych, w publikacjach naukowych, stanowi zainteresowanie polityków, instytucji państwowych, dziennikarzy. Musimy jedynie wiedzieć i umieć zrozumieć, że człowiek starszy ma swoje miejsce w społeczeństwie i należy mu się szacunek oraz odpowiednia opieka.

„Pomaganie jest podstawowym aktem ludzkim, uchodzi za akt konstytuujący człowieczeństwo. Swój wyraz znajduje z jednej strony w solidarności, we wspólnym zobowiązaniu do wspierania innych członków społeczeństwa i do pokonywania trudnych sytuacji, z drugiej strony w bezpośredniej miłości do bliskich potrzebujących pomocy. Zatem pomaganie jest specyficzną formą tego, co należy rozumieć przez pojęcie troski o drugiego człowieka”

Historia powstawania instytucjonalnych form opieki jest bogata, ich rozwój trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, a tą opieką obejmowane są nowe kategorie osób. Doskonalone są metody, formy pracy, a placówki starają się o spełnienie wymaganych standardów świadczonych usług. Instytucjami, które z racji celów określonych w ustawie o pomocy, organizują opiekę i udzielają wsparcia są domy pomocy i zakłady pielęgnacyjno – opiekuńcze (Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Domy pomocy są placówkami przeznaczonymi dla osób, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, lecz z uwagi na podeszły wiek, schorzenia, warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne oraz sytuację życiową wymagają stałej opieki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami domy pomocy i zakłady opiekuńczo – pielęgnacyjne mogą być prowadzone, po uzyskaniu zezwolenia wojewody, przez organy jednostek samorządu terytorialnego, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje i stowarzyszenia społeczne, fundacje oraz inne osoby prawne i fizyczne. Uzyskanie zezwolenia na ich prowadzenie wymaga spełnienia szeregu wymagań dotyczących standardu usług, przedłożenia regulaminu domu, dokumentów potwierdzających stan prawny nieruchomości, na której usytuowana będzie placówka. Zezwolenie ma formę decyzji administracyjnej i może być cofnięte, jeżeli określone wymagania nie będą spełnione. (Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, art.57, ust.1, 2).

W celu zachowania wysokiej jakości zaspokajania potrzeb mieszkańców domu pomocy istotne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki, wsparcia, poszanowania ich praw, godnego traktowania, aktywizacji i rehabilitacji.

Nasza zapowiedziana wcześniej wizyta zakładzie pielęgnacyjno – opiekuńczym Willa Jantar Centrum Zdrowia i Naturoterapii w Świnoujściu, to przede wszystkim zainteresowanie się problemami ludzi starszych i ich opieką. „Przystań na pogodną jesień życia” to hasło, które jest mottem tej placówki. Lekarz medycyny pani Zofia Wielebińska opiekuje się z wielkim oddaniem pensjonariuszami.

(…)opieka nad osobami starszymi, którym trzeba pomóc z racji ich wieku, chorób to priorytet w dzisiejszych zabieganych czasach. Starsi ludzie muszą mieć godną opiekę nie tylko medyczną ale również muszą mieć zapewnione warunki aby w miarę funkcjonować. Głównie tu chodzi o jakość życia w ciężkich chorobach, nieporadność, nieumiejętność wykonywania pewnych określonych zabiegów wokół siebie.

Starość nie zawsze jest szczęśliwa i dlatego naszym zadaniem jest wesprzeć tych ludzi i ich rodziny.

Starość to sprawa osobowości. Starzejemy się tacy jacy byliśmy przez całe życie. Osoby aktywne, otwarte, dające innym sporo z siebie na starość również będą takie. Osoby które żyją samotnie, lub takie które nie mają odpowiedniej opieki, będą miały tę starość po prostu smutną i przygnębiającą.(…)

Funkcje „Pogodnych Przystani” to nie tylko sama opieka całodobowa, ale również rehabilitacja, edukacja, zajęcia terapeutyczne, codzienne spacery, treningi zdrowotne. Aktywizacja ludzi starszych to szansa na pomyślne starzenie a jeżeli jest już ciężki stan chorobowy połączony z utratą pamięci, należy zadbać o bezpieczeństwo tych osób.
JANTAR to nowoczesny ośrodek pielęgnacyjno – opiekuńczy.

Ośrodek dysponuje 40 komfortowymi pokojami, nowoczesną kuchnią z przestronną jadalnią, świetlicą oraz salą pobytu dziennego z biblioteką, salą terapii zajęciowej, salą rehabilitacyjną. Wykorzystany jest również wysokiej klasy sprzęt audio video do oglądania ciekawych programów oraz filmów. Pokoje są jedno i dwuosobowe z łazienkami i balkonami. W każdym pokoju jest telefon, TV oraz urządzenia przywoławcze, internet. Pokoje są dostosowane do potrzeb i chorób pensjonariuszy. Budynek jest wyposażony w nowoczesną windę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rodziny mogą nie tylko odwiedzać swoich najbliższych ale również spędzać z nimi wspólnie czas, mieszkając w zakładzie w ramach wczasów w Centrum Zdrowia i Naturoterapii.

Personel tworzą ludzie o szczególnych predyspozycjach, które łączą fachowość z oddaniem swoim podopiecznym.
Program rehabilitacji przewiduje w szerokim zakresie grupową aktywizację ale nie narusza w żaden sposób intymności oraz indywidualizmu. Każdy pensjonariusz jest objęty i otoczony opieką w pełni tego słowa znaczeniu.
Seniorzy którzy chcą jedynie spędzać czas na wspólnych zajęciach, rehabilitacji, ewentualnie aby zapewnić opiekę podczas nieobecności osób pracujących w domu, zakład oferuje tzw pobyt dzienny. Seniorzy przebywają w ośrodku kilka godzin i wracają do domu oddając się opiece rodziny.

Może więc powiedzenie „starość nie radość” powinno przejść do lamusa?

http://rezydencjaseniora.pl/pl/

Informacji udzieliła lek. med. Zofia Wielebińska

tu.swinoujscie.pl

 

Exit mobile version