Site icon Tu Świnoujście

Oszukał seniorkę – najbliższe miesiące spędzi w areszcie

Oszukał seniorkę - najbliższe miesiące spędzi w areszcie

Oszukał seniorkę – najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Policjanci zatrzymali sprawcę, który oszukał seniorkę. Mężczyzna okradł kobietę z oszczędności, namawiając ją do wypłacenia pieniędzy z konta, aby je uchronić przed „atakiem” hakerów. Mężczyzna został zatrzymany w Warszawie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Mundurowi apelują do seniorów o rozwagę i ostrożność.

Policjanci z Gryfina w listopadzie ubiegłego roku przyjęli od  94-letniej seniorki zawiadomienie o oszustwie. Według relacji zgłaszającej kobiety zadzwonił do niej mężczyzna, podający się za funkcjonariusza Policji. Dzwoniący poinformował, iż jej konto jest zagrożone przez hakerów i dlatego polecił, aby wypłaciła swoje oszczędności i przesłała je szybkim przelewem pocztowym. Seniorka poprosiła swoją córkę, aby dokonała tego przelewu. Tego samego dnia wieczorem kobiety zorientowały się, że zostały oszukane, o czym powiadomiły Policję.

Kryminalni z Gryfina, którzy zajęli się tą sprawą ustalili, że sprawca dzwonił do seniorki zza granicy, a przelew pocztowy został odebrany w Warszawie. Dalsze ustalenia mundurowych doprowadziły do  zatrzymania 47 -letniego mieszkańca stolicy, który jak się okazało, zdążył już odebrać w Warszawie przesłane przez seniorkę z powiatu gryfińskiego pieniądze. Mężczyzna został przekazany policjantom z Gryfina.

Podejrzewany usłyszał zarzut dokonania oszustwa wspólnie z innymi osobami. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy został przesłany do Prokuratury, która wystąpiła z wnioskiem o areszt dla 47- latka. Sąd Rejonowy w Gryfinie na wniosek Prokuratora zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Za ten czyn mężczyźnie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zarzutów oraz zatrzymań.

Świnoujscy policjanci przestrzegają przed oszustami czyhającymi na oszczędności seniorów. Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem innych. Jednym ze sposobów jest podanie się za policjanta, policjanta CBŚP, prokuratora, a nawet członka rodziny. Mechanizm dokonywania tego typu przestępstw jest zwykle podobny, ale cel jeden – oszukać i okraść.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Pamiętajmy, że policjant w ramach wykonywania czynności służbowych nigdy nie poprosi nas o wypłatę czy przelew gotówki. Przekażmy powyższe informacje rodzinie, znajomym, sąsiadom. Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców, dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pieniądze. O każdej tego typu próbie od razu powiadamiajmy Policję, dzwoniąc na numer 997 lub 112.

 

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska

Exit mobile version